Hypoaktív szexuális vágy zavar

(csökkent, alacsony szexuális vágy)
(Inhibited Sexual Desire Disorder, Hypoactive Sexual Desire Disorder)


Hypoaktív szexuális vágy zavar leírása:

A szexuális vágy csökkenését akkor tekintjük zavarnak, ha ez problémát vagy éppen szenvedést okoz a személy számára, és nem magyarázható mással, például szexuális működési zavarral, gyógyszerekkel, betegségekkel vagy legyengült általános egészségi állapottal.
A szexuális tevékenység iránti érdeklődés jelentős csökkenését hypoaktív szexuális vágy zavarnak nevezzük. Ez nemcsak a szexuális érintkezések ritkulását, vagy csökkent gyakoriságát jelenti, hanem a szexuális tartalmú álmok és fantáziák, az erotikus tartalmú ingerek, a szexuális tevékenységre késztető vágyak hiányával is jellemezhető. A szexuálisan hypoaktív személy azonban a partner unszolására részt vehet a szexuális aktusban.
Két fajta vágyhiányt különböztetünk meg:
-    Átmeneti vágyhiány: valamilyen átmeneti helyzet okozza a zavart. Ilyenek például a stresszes események, munkahelyi kimerültség, terhesség vagy szülés utáni állapot. Az állapot megoldódhat, de akár súlyosbodhat is.
-    Tartós vágyhiány: ebben az esetben fent állt a vágy, de valami hatására megszűnt. A partnerre nézve a következő két eshetőség a leggyakoribb. Az egyik az, hogy az illető a partnerén kívül mást sem kíván. A másik pedig az, hogy az illető másra vágyódik, de a partnerére nem




















Hypoaktív szexuális vágy zavar gyakorisága:

A csökkent nemi vágy férfiaknál és nőknél egyaránt előfordul. A nők 20-35%-át, és a férfiak 1-16%-át érinti ez a probléma. A szakemberek a csökkent szexuális vágy kutatásában eléggé elmaradtak.


Hypoaktív szexuális vágy zavar lehetséges okai:

A csökkent szexuális vágy kialakulásnak pszichológiai és fizikai okai is lehetnek. Pszichológiai okok között szerepel a munkahelyi stressz, otthoni problémák, párkapcsolati gondok. A pár közötti tartós konfliktus csökkentheti a szexuális vágyat. A korábban átélt traumák is kiválthatnak vágy zavart. Veszélyeztető tényező a partner túlzott elvárása is, hiszen ha nem sikerül az illetőnek megfelelnie ezeknek az elvárásoknak, akkor frusztrálódhat. A nem megfelelő szexuális nevelés hatására is kialakulhat alacsony szexuális vágy. Meg kell említeni itt a téves hiedelmeket és a szülői tiltást.
Fizikai okok között szerepelnek a különböző betegségek. Mint például pajzsmirigy problémák, ciszták, húgyhólyag- gyulladás, agyi zavarok, cukorbetegség, szív és érrendszeri betegségek, prosztata és belgyógyászati problémák. A szexuális hormon, a tesztoszteron alacsony szintje is okozhatja a HSDD kialakulását mindkét nem esetében. Különböző gyógyszerek (pl. egyes vérnyomás-csökkentők, antidepresszánsok, nyugtató-szerek), vagy alkohol és drogok következményeként is felléphet vágyhiány.
A vágyhiánynak lehetnek súlyos szövődményei is, mentális és viselkedészavarok léphetnek fel: aggódás, bűntudat, csalódottság, feszültség érzése, hangulat változékonysága és nyomottsága, reménytelenség érzése, szenvedés érzése, szégyenérzet, érzelmi labilitás, önvádlás, emberi kapcsolatok csökkenése, örömképtelenség, szorongás, neurotikus zavarok, depresszió, alkoholba vagy drogokba való menekülés.



















Szolgáltatások
Hasznos olvasmányok, cikkek, szemelvények
MENÜ
_______________________________________________
Olvasmányok - Párterápia
_______________________________________________
Olvasmányok - Szexualitás
_______________________________________________
Szexuálterápia, Szexuális zavarok
_______________________________________________
SZEXUÁLIS FUNKCIÓZAVAROK
_______________________________________________
Férfi orgazmus zavar
(gátolt férfi orgazmus, gátolt magömlés, retardált ejakuláció, elégtelen magömlés, megkésett ejakuláció)
_______________________________________________
Korai ejakuláció
(korai magömlés, korai orgazmus, ejaculatio praecox)
_______________________________________________
Potenciazavar
(erekciós zavar, erektilis diszfunkció (téves nevén: impotencia)
_______________________________________________
Női orgazmus zavarai
(orgazmus hiánya vagy késése, orgazmusképtelenség, gátolt női orgazmus, anorgazmia)
_______________________________________________
Szexuális averzió, szexuális fóbia (nem csupán szexuális "gátoltság", "gátlásosság")
_______________________________________________
Csökkent nemi vágy
(hypoaktív szexuális vágy zavar, ISD, libidócsökkenés, alacsony szexuális vágy)
_______________________________________________
Vaginizmus, hüvelygörcs
_______________________________________________
Fájdalomérzés szex alatt, előtt, közben (Dyspareunia, fájdalmas közösülés)
_______________________________________________
Nehéz elélvezés: A szexuális ingerlésre adott csökkent válasz

Gyimesi Andrea
Szexuálpszichológiai szakpszichológus
06 (20) 269-3753
  • Telefonos időpontegyeztetés
  • Ésszerű óradíj ( 10.000 Ft / óra )
  • Diszkréció ( nincs váróterem, asszisztens, várakozási idő.)
  • Kontrollált, magas szakmai színvonalú terápiák
  • Eset utógondozása ( A terapeuták számára kötelező szupervízió biztosítja az esetekre fordított megfelelő mennyiségű és minőségű időt.)
  • Kifejezetten nagy figyelmet fordítok a biztosított szolgáltatások kontrollált, magas színvonalának biztosítására.

FONTOS:
Mivel a párterápia és a szexuálterápia NEM mentálisan beteg emberek segítési folyamata, így a terápia szó - hagyományosan orvosi értelmében- nem is alkalmazandó. A terápia kifejezés ezen esetekben egy segítő folyamat hétköznapi értelemében vett alkalmazása. A segítő nem feltétlenül klinikai szakpszichológus, lehetséges például, hogy családterápiás módszertani vagy szexuálpszichológiai szakismerettel rendelkezik, de minden esetben szakismerettel rendelkező egyetemet végzett (egészség)pszichológus.
Időpontegyeztetés - 06 (20) 269-3753